Solidaritatea românilor din Irlanda

0
872

Vă invit să citiți cronologic un exemplu de solidaritate. Referințe: Romanian Community of Ireland și RCI Facebook

1.

AJUTOR UMANITAR

RCI face un apel catre voi pentru a veni in ajutorul Florentinei Sotir, partenera romanului Costel Catalin Cretu cel care a fost ucis saptamana trecuta in Cavan. Am fost contactati din Cavan initial de catre persoana care este traducatoarea Florentinei. Cavan Garda Station este in permanenta legatura cu Florentina si vor sa o ajute sa stranga banii necesari pentru a trimite trupul neinsufletit al lui Costel in Romania. Va puteti imagina ca Florentina nu detine suma necesara (in jur de 3000 de euro) din moment ce de-abia a ajuns in Irlanda cand s-a intamplat aceasta tragedie care a marcat-o pe viata! Asadar avem nevoie de ajutorul tuturor sa ii usuram cat de cat aceasta perioada dificila prin care trece!!! Am inteles de la Garda ca au strans deja mai mult de 1000 de euro pana acum (de la cei din statia din politie si prieteni si suporteri ai acestora), un gest deosebit de frumos. RCI in colaborare cu Nahoi & Co Law Firm s-au voluntarizat sa stranga banii necesari. Dupa strangerea fondurilor ii vom trimite la Det. Sergeant Jim Fraher de la Cavan Garda Station, cel care se ocupa de caz. Cei care doresc sa doneze o suma de bani, pot merge de luni pana vineri la Nahoi & Co Law Firm, adresa 334 North Circular Road, Phibsborough, Dublin 7, Tel: 01-5160636. Orele de deschidere sunt 9- 4pm.

Haideti sa dam dovada de solidaritate si de data aceasta! Va multumesc! Anca Lupu, Presedinte RCI

2.

AJUTOR UMANITAR!!!
Am luat legatura azi cu Florentina, partenera lui Costel, romanul ucis in Cavan acum 2 saptamani. Inca se afla in Cavan deoarece nu are banii necesari pentru transportul in Romania. Ea mai poate sta in Cavan doar pana saptamana viitoare. Haideti sa facem un ultim efort pentru a o ajuta sa isi duca partenerul acasa la familie. Florentina nu are pe nimeni aici; imaginati-va cat de greu ii este in aceste momente! Haideti sa ii aratam ca suntem alaturi de ea!!! Familia decedatului este devastata de acest incident nefericit si indurerata ca mai au de asteptat inca o saptmana pentru a-l inmormanta cum se cuvine pe fiul lor!!! Avem 1700 de “Like” -uri la pagina noastra; daca fiecare ar dona doar €1, s-ar strange banii necesari!!!! Nahoi & CO au luat legatura cu aproape toate bisericile pentru a facilita o arie mai larga de strangere a banilor. Daca mergeti la biserica duminica puteti dona acolo pentru Costel!! Va multumesc anticipat! Anca Lupu Presedinte RCI

3.

Vesti minunate!!!

Astazi 28/10/2012 in Bisericile Ortodoxe din Irlanda in cadrul Sfintei Liturghii s-au facut slujbe de pomenire pt adormitul Catalin Costel Cretu, iar la sfarsit s-a facut colecta pentru repatrierea trupului neinsufletit. Suma totala adunata este de 2340 Euro dupa cum urmeaza:

Parohia Înălţarea Sfintei Cruci – Pr. Călin Florea,Pr. Constantin Uncu – 1000 Euro
Parohia Sfântul Columba – Pr. Gheorghe Raul Simion,Pr. Godfrey O’Donnell-350 Euro

Parohia Buna Vestire şi Duminica Sfinţilor Români Dublin-Pr. Ioan Irineu Crăciun,Pr. Petru Ioan Vlaic-520 Euro
Parohia Sfântul Nicolae Galway -Misiune Limerick- Pr.Tudor Ghita – 150 Euro
Parohia Buna Vestire şi Duminica Sfinţilor Români – Misiune Carlow-Pr. Petru Ioan Vlaic – 320 EuroDorim sa le multumim preotilor si tuturor celor implicati in conducerea bisericii. Este inca o dovada ca Biserica Ortodoxa este alaturi de oamenii in suferinta!
Multe multumiri familiei Catalin si Nicoleta Puscasu, proprietarii pizzeriei Mizzoni din Cavan, care s-au implicat cu tot sufletul si au avut grija de Florentina Sicor in aceste clipe grele.

Urmeaza sa luam legatura cu cei din Cavan Garda Station saptamana viitoare!

Speranta ca inca mai suntem alaturi de cei din comunitatea noastra nu mi-a fost spulberata!!! Voi crede mereu in puterea comunitatii noastre!

Va voi tine la curent cu derularea procesului de repatriere!

Pe curand!
Anca Lupu
RCI

4.

Iata ultimele noutati in legatura cu procesul repatrierii. Nahoi and Co Law Firm au fost contactati de catre Det Sgt Jim Fraher din Cavan cu vestea ca s-a strans suma necesara repatrierii (transport Dublin – Bucuresti, bilet avion Florentina, celelalte detalii aferente totalizand 6000 de euro). Suma aceasta a fost stransa de Cavan Garda Station, Biserica Catolica din C

avan si Society St Vincent de Paul. Suntem impresionati de gestul deosebit!Suma stransa de noi totalizeaza 3285 de euro.
Transportul Bucuresti la Barlad, 300, a fost platit deja, iar un cec de 30 de euro pe Cavan Garda Station – urmeaza sa fie trimis acolo.
Am hotarat ca cea mai mare parte din bani sa ii revina Florentinei pentru inmormantare (2375) iar restul (580) sa fie pusi intr-un cont care va fi deschis special pentru situatii de urgenta!

Va multumim ca ati fost alaturi de Florentina in aceste momente grele! Florentina m-a rugat sa va transmit ca va fi vesnic recunoscatoare pentru tot ce am facut pentru ea!!

Cu respect,
Anca Lupu
RCI &
Gheorghe Manea
Nahoi & Co Law Firm

Lasă un comentariu